SZYBKI KONTAKT

  • ul. Nadjeziorna 1, 89-650 Czersk
  • tel.: 0-52/3984249
  • e-mail: utomka

Jezioro, okolice

W pobliżu Ostrowitego leży mnóstwo większych i mniejszych jezior takich jak Okrągłe, Długie, Krąskie, Okonińskie,Świdno, Białe, Trybałnież, Duży Lądek, Mały Lądek itd.

Niedaleko Czerska znajduje się Wielki Kanał Brdy.

W Złotowie znajdują się stadniny koni, w których z powodzeniem funkcjonują szkółki jeździeckie.
Na pograniczu gmin Czersk i Tuchola, w miejscowości Fojutowo znajduje się akwedukt, skrzyżowanie dwóch cieków wodnych: Czerskiej Strugi i Wielkiego Kanału Brdy. Akwedukt został zrekonstruowany w 1979 roku. Jego całkowita długość wynosi 75 metrów i jest najdłuższą i najmasywniejszą tego typu budowlą hydrotechniczną w Polsce;

w Odrach mieszczą się "Kręgi Kamienne" - rezerwat archeologiczno - przyrodniczy znajdujący się w północnej części gminy Czersk, prawnie chroniony od 1958 roku.

w Mylofie znajduje się zapora na Brdzie. Mylof jest jedyną zaporą tego typu w Polsce. Posiada ona malowniczy przepust wodny w formie schodów i pochylnią przeznaczoną dawniej do spuszczania tratew, obecnie kajaków i tratew z drewnem. Piętrzona na wysokość 12 m woda napędza turbinę z prędkością 22 m/sek.

Nad Czerską Strugą, 4 km na południe od Czerska, usytuowany jest rezerwat Cisów. Został utworzony w 1982 roku na powierzchni 17,19 ha. Na całym obszarze ochronie podlega ponad 1000 egzemplarzy cisa pospolitego. Najstarsze okazy pochodzą z nasadzeń z końca XIX w., co jest ewenementem na skalę europejską, reszta pochodzi z naturalnego odnowienia.

Abstrahując od wszelkich atrakcji, które "tuczą oko" turysty, a które istnieją albo na terenie "Zagrody u Tomka" albo w jego pobliżu, dotychczasowi goście najbardziej cenili sobie czyste powietrze, czystą wodę w jeziorze, bezpieczeństwo i spokój. Walory przyrodnicze są naturalnymi sprawcami, które pomagają w utrzymaniu zdrowia, dobrej kondycji psychicznej i fizycznej oraz w ucieczce przed wszędobylską cywilizacją. I chociaż Ostrowite rozwija się bardzo szybko, nadal pozostaje "mekką" spokoju. Pobyt w "Zagrodzie u Tomka" to szansa do harmonijnego obcowania z naturą i odzyskania pełni sił do pracy w ciągu reszty roku. Z tego punktu widzenia "Zagroda u Tomka" jest najlepszym antidotum na stres, wyzucie i apatię. Tu człowiek mizerny przeobraża się w witalnego, zatroskany staje się "luzakiem".